SILICON VALLEY OKREŚLANE KRZEMOWYM KRÓLESTWEM, DLACZEGO JEST ONO TAKIE WAŻNE DLA WSPÓŁCZESNEGO CZŁOWIEKA?

Dolina Krzemowa (z ang. Silicon Valley) usytuowana jest w północnej części Doliny Santa Clara. Okolica przynależy terytorialnie do stanu Kalifornia, a także jest ona znana na całym świecie od ponad od 50 lat ubiegłego stulecia. Dolina swoją ogólnoświatową renomę zawdzięcza przede wszystkim dużej liczbie ulokowanych na jej terenie ośrodków badawczych oraz firm. Ponadto w wymienionych przed chwilą szerokościach geograficznych obecne są transnarodowe (międzynarodowe) korporacje oraz centra naukowo-badawcze, które są ściśle powiązane z nowoczesnymi gałęziami technologicznymi. Miejsce to przez wielu ludzi uważane jest za epicentrum amerykańskiego sektora gospodarczego dot. zaawansowanych technologii.

TECHNOLOGIE ORAZ FIRMY WYWODZĄCE SIĘ Z SILICON VALLEY?

"Silicon Valley" jest kolebką — miejscem narodzin wielu struktur technologicznych tworzących współczesny globalny przemysł. Do struktur przemysłowych należą firmy z sektora:

OŚRODKI ROZWOJOWO- BADAWCZE W SILICON VALLEY

W Dolinie krzemu swoje siedziby mają również ośrodki naukowo- technologiczne. Pośród nich można m.in. wyszczególnić:

TRZY (3) CIEKAWOSTKI O KALIFORNIJSKIM KRZEMOWYM KRÓLESTWIE

1. Dolina krzemowa zlokalizowana jest na obszarze Kalifornii, a dokładniej opisując jej położenie, miejsce to ulokowane jest w Dolinie Santa Clara, przy czym sama dolina wysunięta jest bardziej na północną część tego stanu.

2. Opisywane miejsce charakteryzuje się sprzyjającym, bo w miarę ciepłym, a także słonecznymi warunkami pogodowymi w ciągu roku kalendarzowego. Kalifornijski region określany jako „Kraina krzemem i nowymi technologiami płynąca” powstał w miejscu przekształconego terenu. W miejscu niegdyś prowadzonych tu upraw. W przeszłości na tych ziemiach uprawiono m.in.: karczochy, brzoskwinie, orzechy włoskie lub zajmowano się uprawą pomarańczy.

3. W dawniejszych czasach, kiedy jeszcze o komputerach mało kto słyszał, rejon ten był dodatkowo rozpoznawalny. Sławę zapewniała mu wówczas lokalnie prowadzona produkcja wyśmienitego amerykańskiego wina wytrawnego. Jednak nie udało się regionowi wybić na skalę światową z powodu nie do końca optymalnych warunków klimatycznych. Głównym powodem niezdobycia światowej klasy przez kalifornijskie wino okazała się zbyt mała ilość słonecznych i bardzo gorących dni. Są lepiej nadające się do tego celu rejony świecie, np. Grecja czy Włochy

Jak nie trudno nie zauważyć, nazwa regionu powstała od materiału wykorzystywanego w produkcji do tworzenia półprzewodników, inaczej układów scalonych (chipsety i procesory). Głównym materiałem budulcowym tych układów jest właśnie krzem (Si, łac. Silicium). Kraina Dolina krzemowa własną nazwę zawdzięcza swojemu amerykańskiemu stwórcy, którym był pochodzący z kalifornijskiego krzemowego raju, przedsiębiorca Ralph Vaerst (ur. 1927 - 2001+) z Menlo Park, CA (Kalifornia).

POSUMOWANIE

Trzeba przyznać, że miejsce prezentuje się ciekawie pod każdym względem. Dlatego warto zorganizować sobie podróż do Kalifornii, chociażby na kilka dni. Wszystko po to, żeby własnymi oczami przyjrzeć się wszystkiemu z bliska i osobiście doświadczyć niesamowitej magicznej aury krzemowego królestwa.